Missioon ja ajalugu
Heateo Sihtasutus on 2003. aastal loodud organisatsioon, mille tänaseks missiooniks on ühiskondlike probleemide lahendamine, tõstes suure mõjuga organisatsioonide tegevussuutlikkust (põhikiri).
Meie visioon on luua läbi strateegilise filantroopia mudeli kõikides toetusvaldkondades mõõdetav positiivne muutus. Me lähtume oma tegevuses vabaühenduste eetikakoodeksist.
Võrgustikest kuulub Heateo Sihtasutus Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liitu ning Euroopa Strateegilise Filantroopa Assotsiatsiooni.
* * *
· Eestis on palju teravaid sotsiaalprobleeme, mis vajavad lahendamist. Heateo SA on organisatsioon, kes tegeleb süsteemselt lahenduste otsimisega, millel on potentsiaal muuta Eesti ühiskonda. Heateo toetus on unikaalne, hõlmates professionaalse nõustamise kaasamist ärisektorist. Euroopas ja mujal maailmas leidub üksikuid sarnase tegevusmudeliga organisatsioone: New Profit (USA), Impetus Trust (Suurbritannia), NESsT (Ungari, Tšehhi, Slovakkia, Horvaatia, Rumeenia).
· Heategu toob ärisektori kompetentsi sotsiaalsetesse algatustesse. Kuigi Eesti kodanikesektor on Kesk- ja Ida-Euroopas üks tugevamaid, on vabaühenduste nõrgad küljed just majanduslik elujõulisus ja tegutsemissuutlikkus (USAID uuring 2008). Heategu on loonud laia vabatahtlike ning pro bono partnerite ringi, kes panustavad oma professionaalset kompetentsi algatustesse, kus selle järgi on terav vajadus. Heateoga on liitunud paljud oma valdkonna parimad tegijad Eestis: Swedbank, Hill & Knowlton, Fontes PMP, Eesti Advokaatuur jt.
· Heategu loob keskkonda uuenduslikele ja jätkusuutlikele algatustele. Kui ärisektoris on soodsad tingimused uute ettevõtete tekkeks ja kasvuks (pangad, äriinglid, riskikapitalistid), siis sotsiaalsektoris on analoogseid institutsioone vähe. Heategu nõustab alustavaid ning kasvule orienteeritud algatusi sotsiaalsektoris. Edukaid näiteid kommunikeeritakse ning sotsiaalsektorisse tuuakse juurde ettevõtlikke ja professionaalseid inimesi.
· Heategu valib kodanikuühenduste algatustest välja perspektiivikamad, kus on leitud uus ja jätkusuutlik lahendus mõnele olulisele ühiskondlikule probleemile ning kus on tugev meeskond, kes seda ellu viib. Hoolikalt valitud algatusi toetatakse professionaalse nõustamisega. Siin on Heateol abiks hulk vabatahtlikke, enamus just erasektori taustaga. Heateo Sihtasutuse unikaalsuseks ongi äriettevõtete teadmiste ja oskuste kaasamine kodanikeühenduste ettevõtmistesse.
* * *
Heateo asutasid 27. mail 2003. aastal Urmas Klaas, Aavo Kokk, Kristina Mänd, Ilmar Raag, Artur Taevere, Hannes Tamjärv ja Linnar Viik. Ettevõtjaid, kodanikuühiskonna liidreid ja meedia esindajaid ühendas soov luua paremaid võimalusi hea tegemiseks. Artur Taeverest sai ka Heateo esimene tegevjuht aastani 2008, mil teatepulga võttis üle Mart Kuusk.
Aastate jooksul liikus Heateo Sihtasutus väikeste heategude vahendamiselt üha suuremate ja mõjukamate sotsiaalprojektide algatamise ja toetamiseni:
· 2003. aastal alustatud vabatahtlike portaalist kasvas välja Vabatahtlike Värav, mida haldab Vabatahtliku Tegevuse Arenduskeskus.
· 2004. aastal oli Heategu Tallinna Taaskasutuskeskuse (praegu Uuskasutuskeskus) loomise juures.
· 2005. (ja 2006) aastal korraldas Heategu sotsiaalse ettevõtluse konkursi. Ühest võitnud ideest kujunes hiljem HIV-ennetusega tegelev Terve Eesti Sihtasutus. Samal aastal tunnistati Heategu Aasta Sihtasutuseks Eestis.
· 2006. aastal aidati maailmameistrivõistlustele Eesti esimene kodutute jalgpallikoondis. Lisaks asutati Noored Kooli, mis tõstab õpetajaameti mainet, vähendab noorte õpetajate puudust ja kasvatab tulevikuliidreid ning Terve Eesti Sihtasutus, mis on teostanud töökohapõhiseid HIV ennetusprogramme ja loonud ettevõtete koalitsiooni HIV vastu.
· 2007. aastal sai alguse noorte sotsiaalse ettevõtlikkuse kogemusõppe programm SINA. Lisaks alustati Eesti kodanikeühenduste hindamisega.
· 2008. aastal aitas Heategu Swedbankil luua Eesti esimese internetipõhise Annetuskeskkonna, mis on andnud eraisikutele võimaluse annetada organisatsioonidele, kelle tausta on kontrollitud ja ühiskondlikku mõju analüüsitud. Heateo toetatavate organisatsioonide hulka lisandus SOS Lasteküla, mis pakub perepõhist asenduskodu vanemliku hoolitsuseta lastele, et nad saaksid kasvada üles armastuse, austuse ja turvatunde õhkkonnas. Lisaks käivitus koostöös Fontesega Heateo portfellis olevate kodanikeühenduste ja sotsiaalsete ettevõtete juhtide arenguprogramm POJA.
· 2009. aastal käivitati uudne uimastivõõrutuskliinik Re-hab.
· 2010. aastal alustati MTÜ Oma Pere, Sina ja Mina Perekeskuse ja Anni Akadeemia toetamisega. Oma Pere missiooniks on vanemliku hoolitsuseta laste abistamine lapsendamise toetamise kaudu rahuldamaks lapse vajadust pere ja turvalise elukeskkonna järele. Sina ja Mina eesmärk on teadvustada tervete peresuhete olulisust ning propageerida tõhusaid kasvatuspraktikaid, otsene roll on aidata kaasa peresuhete paremaks muutumisele läbi sotsiaalsete oskuste õpetamise eelkõige vanematele, aga ka õpetajatele. Anni Akadeemia on aga koolitus- ja praktikakeskus vaimupuudega noortele, andmaks neile võimaluse osaleda hiljem ka tööturul.
· 2011. aastal käivitasime koostöös Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liidu ning Kodanikuühiskonna Sihtkapitaliga sotsiaalsete ettevõtete koostöövõrgustiku projekti, mille eesmärgiks on välja selgitada, mida SE Eesti jaoks tähendab ning millist keskkonda on vaja SE osakaalu ja mõju suurendamiseks. Lisaks alustasime koostöös KÜSKi ja Praxisega ühiskondliku mõju hindamise projektiga ning Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse toel SPIRIT projektiga, eesmärgiga tõsta üliõpilaste poolt või nende osalusel käivitatud sotsiaalsete ettevõtete arvu ning noorte teadlikkust sotsiaalsest ettevõtlusest kui karjäärivalikust.