Vabakonna häälekandjas Hea Kodanik seekord luubi all ühiskondlik mõju
Meil on hea meel tõdeda, et oma tegevuste mõju hindamise teema on lumepallina suure hooga veerema läinud ning selle heaks tõestuseks on jakirja Hea Kodanik vastvalminud number, kus võetaksegi vaatluse alla vabaühenduste mõju.
Miks me ikkagi räägime mõjust?
Sest et aina enam tahame me ise ning tahavad ka rahastajad näha, et antud raha (või millegi muu) toel mitte lihtsalt ei tegeleta probleemide lahendamisega, vaid et probleemid ka lahendatakse. Lühidalt: et meist oleks kasu. Vabaühendused peavad endale teadvustama, et mida rohkem tuleb juurde neid, kes oma võimekust veenvalt demonstreerida suudavad, seda keerulisemaks läheb teistel. Seega pole mõju mõõtmise kõrval sugugi vähemtähtsam oma mõjust õigete sõnade ja viisidega rääkimine.
Hea Kodaniku kaaneloos uuritaksegi, kuidas Eesti vabaühendused oma mõju näevad, mõõdavad ja kirjeldavad ning miks sellele praegu ikka veel küllalt vähe tähelepanu pööratakse. “Leksika” rubriigist leiab näpunäiteid, kuidas seda teha ja kuidas mitte teha. Kevadel Eestis käinud konsultatsioonifirma Keystone Accountability juht David Bonbright kõneleb antud intervjuus, kuidas rahastajad peaksid ja saaksid oma toetustega ühiskonnas paremini häid muutuseid saavutada.
Endine Heateo töötaja ja praegune koostööpartner Jaan Aps peab väga oluliseks osaks mõjude hindamisest peab ta nende kommunikeerimist. Konkreetsed lood saavutatud muutustest aitavad oma töö tulemusi edasi anda ka neile inimestele, kes oludega vahetult kursis olemata ei pruugi osata numbrite taha näha. “Eestis on kindlasti vabaühendusi, kellel on mõju täiesti olemas, aga kes lihtsalt ei oska sellest rääkida,” märgib Jaan. Tema veebipäevikus storiesforimpact.
com on ses vallas eriti kiita saanud ja lausa kodanikuühiskonna superstaariks.
Aitäh ajakirja toimetusele ning kõigile teistele head lugemist!