Heateo Sihtasutus:
Telliskivi 60a, A3 (3. korrus)
info@heategu.ee
a/a EE782200221022367526

Terve Eesti Sihtasutust veab jaanuarikuust Hannes Lents

Hannes 1

Alates jaanuarist jagab Heateo tugiportfelli  kuuluvas Terve Eesti Sihtasutuses (TESA) maid uus tegevjuht Hannes Lents, kelle kanda on nii organisatsiooni tegevjuhi, koalitsiooni “Ettevõtted HIV vastu” eestvedaja kui ka valdkonna hääleka kõneisiku roll. Heateo arendusjuht Agne Tamm uuris Hannese motivatsiooni lähemalt.

Mis innustas sind TESA-sse tulema – kas teadmine, et tegemist on sotsiaalse ettevõttega, või pigem inspireeris organisatsiooni tegutsemisvaldkond?

Tegelikult just see inspireeriski, et TESA-s on need kaks poolt ühendatud. Kui varasemalt olen pidanud ennast pidevalt jagama vabasektori maailma parandavate teemade ja oma põhitöö vahel, siis TESA-s on mõlemad poolused nüüd kokku jooksnud. Saan tegeleda teemaga, millega olen tahtnud tegeleda juba ammu ja isegi varem, kui olin sellisest sotsiaalsest ettevõttest üldse midagi kuulnud. Teiseks, mulle väga meeldib TESA sotsiaalse ettevõtte vorm ehk viis, kuidas asju aetakse.  Ettevõtlusesse ja ettevõtlikkusse suhtun üldse suure kirega ja olen varem ettevõtjana ka igapäevaselt tegelenud.

Mida põnevat oled varem korda saatnud?

Olen päris palju erinevaid asju teinud. Olen alati kaasa läinud, kui on tekkinud äratundmine, et see on „minu asi“.  Hoolimata, et teinekord on varasemad kogemused puudunud. Oma karjääri alustasin noorsootöös ja noorte koolitamisega ning selle pinnalt läksin Tartusse õppima kasvatusteaduseid. Minu jaoks on aga alati oluline tegevustest õppimine ehk praktiline kogemus, seetõttu otsustasin õpingute käigus kandideerida ühte kooli huvijuhiks. Need  kolm aastat koolis oli üks kõige mõnusamaid ja arendavamaid aegu minu elus. Tallinna naastes läksin Euroopa Noorte büroosse konsultandiks ja projektide hindajaks, hiljem asusin sealsamas tööle turundusjuhina. Siis aga tekkis mul võimalus proovida kätt hoopis eraettevõtluses ja asusin ühte alustava rahvusvahelise ettevõtte tegevjuhiks ja osanikuks. Kolm aastat ehitasime koos kahe teise osanikuga ettevõtte piisavalt suureks, et laieneda viide välisriiki. Sealt sain sügava ettevõtja-ja juhtimiskogemuse.
Olen karjääri jooksul töötanud väga erinevatel positsioonidel. Vabakutselise koolitaja roll on tähendanud endale ise töö hankimist ja pigem ebaregulaarset sissetulekut. Olen olnud firma tegevjuhi rollis ja omaniku rollis, nii töö võtja kui andja. Olen saanud tunda, mis on ühe või teise rolli eelised. Paljudel selliseid võimalusi ei ole.

Kuidas sa ennast värske sotsiaalse ettevõtte juhina tunned?

Mina usun, et juhi ja ettevõtja positsioon on väga universaalne.  Ega siin nüüd niipalju erinevat ka ei ole võrreldes mõne muu ettevõttega. Suurim äratundmine oli minu jaoks hetkel, kui sain aru, et elus tuleb teha asju võimalikult lihtsalt ja loogiliselt, aga võimalikult suure kasu ja mõjuga.  Tegevuste optimeerimine võib kõlada väga otsekoheselt ja erasektorilikult, aga tegelikult on väga adekvaatne tegevus ka vabasektori sotsiaalses ettevõttes.

Mis on sinu jaoks TESA „suur roll“ ühiskonnas?

Ühte olen märganud kõikides sektorites  – kiputakse taga ajama pidevalt uut ressurssi ja mitte tegelema olemasoleva ressursi parema kasutamisega, sellest enama välja võtmisega.  Kogu aeg räägitakse, et meil on vaja uusi inimesi ja uusi oskuseid, kuid mul on tunne, et me ei oska olemasolevat inimressurssi nutikalt hoida, arendada ja sellesse panustada. Sama on näha ka rahvatervises. Nii palju oleks teha, et hoida meie olemasolevate inimeste tervist, et nad oleksid tööjõuturul konkurentsivõimelised ja seeläbi muudaks ka Eesti konkurentsivõimeliseks.
Minu jaoks on TESA rahvatervise organisatsioon,  mis püüab just olemasolevat ressurssi hoida ja säästa ning seda kõige ilmsemal moel.  Kui me suudame oma pahesid vähendada või nendest hoiduda, paraneb meie tervis.

Meile räägitakse kogu aeg, et peame tegema rohkem lapsi, sest iive on negatiivne, aga samas me ei suuda isegi olemasolevate laste eest hoolitseda. Meil on  suur vaesuses elavate laste arv ja nende laste arv, kelle lapsepõlve on röövinud vanemate pealt matkitud elupahed. Kõik see röövib neilt hilisemaid tervelt elatud aastaid. Ettevõtja pilguga näen, et siin saab TESA hästi palju ära teha – luua tingimused, et meie lapsed saaksid terves ühiskonnas üles kasvada. Et tervis ei sõltuks vähesest teadlikkusest või majanduslikust olukorrast.

Sul on ka endal palju lapsi, õige pea kokku neli, kuidas sa ise isana hoolitsed selle eest, et sinu lapsed kasvaksid terveteks ja tublideks kodanikeks?

Lapsevanema amet on ikka raskem kui tegevjuhi oma! Tööl on palju lihtsam asju korraldada ja juhtida kui kodus J Lapsi ei saa ju käekõrval läbi raskuste ja õppetundide vedada, aga saab luua keskkonna, kus nad oleksid võimelised õppima ja kohanema, tegema valikuid. Ma arvan, et selleks peab valitsema perekonnas siiras armastus – oma kaasa vastu, laste vastu. Sellega annab palju ära teha, sest lapsed päris palju aastaid tegelikult muud ei vajagi.
Teisalt, kindlasti positiivseks eeskujuks olemine, sest lapsed väga palju matkivad ja võtavad õppust vanemate käitumisest.  On suur vahe, kas probleeme lahendada riiu või kallistusega.

Kuidas on TESA ühiskonnale eeskujuks?

TESA on praegu ja loodetavasti ka tulevikus oluliste teemade  tõstataja ühiskonnas, diskussiooni algataja ja arvamustega arvestaja. See on tegelikult täiesti uus lähenemine, rääkida näiteks alkoholist sellise nurga alt nagu meie. Me ei raiu kivisse „ära joo!“, vaid käsitleme teemat hoopis teisel tasandil. Me ei taha suud kinni toppida neil, kes arvavad teistmoodi, vaid pigem kutsume arutlema. Just erinevate osapoolte arutelude tulemusena sünnivad muutused.
Kuid ega üldsuse meelsus ei muutu aasta või kahega, selleks on palju rohkem aega vaja. Kümme aastat tagasi vaadati ökoloogiliselt puhta toidu tarbijaid kui veidi imelikke inimesi, tänaseks on maa- ja ökokauba tarbimine täiesti elementaarne toitumisharjumus  ning ökopoode leiab igal nurgal. Usun, et  meie teemade evolutsioon on samasugune, see tähendab, et aja jooksul aina rohkem ja rohkem inimesi nõustub meie kogemuste ning  teadmistega.

Me ei taha tampida inimeste pähe mingit ideaali, vaid järk-järgult püüelda järjest rohkem paremuse poole. TESA eesmärk ei ole jõuda ruttu sõltuvustest vaba Eestini, see ei ole saavutatav, aga me saame anda ise oma eeskuju ja teadmistega inimestele võimaluse kaaluda, kas tema igapäevades harjumused on talle head või mitte.

Heateo Sihtasutuse tugiportfelli kuuluv Terve Eesti Sihtasutus on sotsiaalne ettevõte, mille eesmärk on lahendada koostöös tööandjatega Eesti kõige teravamaid terviseprobleeme. TESA peamiseks prioriteediks on olnud aidata kaasa HIV-epideemia peatamisele Eestis. HIV-ennetuse kõrvale on lisandunud alkoholiteemaline ennetusprogramm ja seminarid uimastite teemal. Eesmärgi elluviimiseks viiakse töökohtades läbi ennetusprogramme ning koolitusi. Lisaks koordineerib sihtasutus koalitsiooni „Ettevõtted HIV vastu“ tööd. TESA algatas koos partneritega sotsiaalse liikumise „Joome poole vähem” eesmärgiga vähendada alkoholi liigtarbimisest tingitud kahjusid individuaalsel tasandil.

Kommenteeri