Peagi saab kaardistada sotsiaalsete ettevõtete sektorit
Maikuus sai alguse projekt, mille eesmärk on luua lahendus Eesti sotsiaalse ettevõtluse sektori regulaarseks kaardistamiseks ehk teiste sõnadega: vastavate statistiliste andmete kogumiseks. Projekti juhib Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit ning projekti partnerid on Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik ja Statistikaamet.
Tänasel päeval ei ole Eestis võimalik saada usaldusväärseid statistilisi andmeid sotsiaalsete ettevõtete majandus- ja tööhõivenäitajate kohta. Ka puudub meil teistest selgelt eristatav juriidiline vorm organisatsioonidele, kes tegelevad ühiskondliku eesmärgi nimel ettevõtlustulu teenimisega. Projekti raames loodava andmete kogumise lahenduse abil selgub muuhulgas, kui palju on Eestis sotsiaalseid ettevõtteid kokku, kus nad asuvad, millised on nende tulud, kulud ja varad ning palju töökohti on nende poolt loodud. Saadud andmete põhjal saab analüüsida näiteks sotsiaalse ettevõtluse sektori rolli tööhõive võimaluste pakkumisel ja SKP-sse panustamisel.
Statistikat sotsiaalse ettevõtluse kohta on vaja mitmel põhjusel. Usaldusväärsete andmete puudumine takistab sotsiaalse ettevõtluse sektorist ülevaate saamist, muuhulgas selle mõjust ja potentsiaalist Eesti ühiskonnas. Selle tõttu pole olnud võimalik sektori arengut piisavalt eesmärgistatult ja tõhusalt toetada.
“Euroopa Komisjoni programm on märkimisväärne samm sotsiaalse ettevõtluse valdkonna arengus terves Euroopas,” selgitas projektijuht ja Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku juhatuse liige Riinu Lepa. “Meil on hea meel olla üks esimesest kuuest riigist, kes Euroopa Komisjoni rahastusel hakkab kõnealust metoodikat välja töötama.”
Statistikaameti rahvamajanduse, finants- ja keskkonna arvepidamise osakonna juhataja Agnes Naaritsa sõnul on Statistikaametil hea meel selliste aktiivsete tarbijate üle, kes oma vajadusi väga hästi teadvustades konkreetseid lahendusi soovivad otsida. “Tihedas koostöös tarbijaga sünnivad parimad lahendused ning me loodame, et sotsiaalsete ettevõtete vaate loomine statistikasse teenib Eesti avalikkuse huve ka pärast projekti lõppemist,“ lisas Naarits.
Projekti kestab 14 kuud. Projekti rahastab Euroopa Komisjon programmist, mille eesmärk on sotsiaalse ettevõtluse kohta usaldusväärse statistika kogumise abil kaasa aidata sektori nähtavusele.
Lähem info taotlusvooru kohta leiad siit.
Lähema info Euroopa Komisjoni tegevuse kohta sotsiaalse ettevõtluse toetamisel leiad siit.