Sotsiaalne innovatsioon
Sotsiaalne innovatsioon peitub loomingulistes ning uusi väärtusi loovates lahendustes ühiskondlikele probleemidele. Sotsiaalselt innovaatilistel lahedustel on pikaajaline inimeste heaolu tõstev mõju.
Eestis on täna väga palju valdkondi, mis on puudutatud sotsiaalsest innovatsioonist. Näidetena võib välja tuua algatused nagu haridusprogramm Noored Kooli, mis töötab parema hariduse nimel, koolikiusamise ennetamisega tegelev Kiusamisvaba kool (KiVa) ja spordil põhinev ennetusprogramm SPIN, mille eesmärgiks on ennetada noorte riskikäitumist spordi kaudu. Heateo sooviks on, et selliseid uuenduslikke lahendusi oleks rohkem.
Heategu soovib tegeleda tõsiste ühiskondlike probleemide lahendamisega, mis vajavad paljude osapoolte koostööd, uusi teadmisi, häid mõtteid ja leidlikke lahendusi. Seega on sotsiaalne innovatsioon Heateo missiooni lahutamatu osa. Sotsiaalne innovatsioon eeldab, et lahendused töötatakse välja koos inimestega, kes neid vajavad, mitte nende eest. Üheks oluliseks märksõnaks on seetõttu koostöö, mis toimiks sektorite üleselt avalikkuse heaks.
Koostöö paremaks toimimiseks kutsus Heategu kokku sotsiaalse innovatsiooni võrgustiku mille eesmärgiks on sotsiaalse innovatsiooni alase teadlikkuse tõstmine. Võrgustiku avakohtumine toimus 26. mail, kus osalejaid oli kümnest erinevast organisatsioonist.
Kodanikuühiskonna Sihtkapitaliga korraldame Eestis esimest sotsiaalse innovatsiooni konkurssi. Otsime uuenduslikke ja senisest efektiivsemaid lahendusi ühiskondlikele probleemidele. Konkurss on suunatud vabaühendustele ning projekte ootame 16. oktoobriks. Täpsemad tingimused leiab KÜSKi kodulehelt.
Inspireerimaks uuenduslikke algatusi avasime augustis sotsiaalse innovatsiooni virtuaalse kodu ─ novus.ee. Blogi eesmärgiks on tutvustada laiemalt sotsiaalse innovatsiooni mõistet ning selle vajalikkust. Sealt leiab nii huvitavaid teemat avavaid artikleid kui ka häid näiteid.
Teenusedisain kui sotsiaalse innovatsiooni tööriist
Sotsiaalne innovatsioon ei sünni ainult uutest algatustest vaid võib alguse saada juba olemasolevate teenuste ümber mõtestamisest. Sellel eesmärgil alustas Heateo Sihtasutus juunis teenusedisaini pilootprogrammiga, mis on suur osa sotsiaalse innovatsiooni kontseptsioonist. Kasutades disainmõtlemist, aitame avalikke teenuseid osutavatel vabaühendustel kujundada ja analüüsida oma teenuseid kliendisõbralikumaks ja efektiivsemaks.
2015. aasta jaanuarini kestva programmi eesmärgiks on pakkuda vabaühendustele tuge tegutseda senisest tulemuslikumalt. Programmi eestvedajateks koos Heateo Sihtasutusega on professionaalsed teenusedisainerid Jannus Jaska ja Hannes Seeberg. Teenusedisaini pilootprogrammis osaleb 6 sotsiaalteenuseid ja 2 haridusvaldkonna teenuseid osutavat vabaühendust.
Sotsiaalset innovatsiooni arendame koostöös Siseministeeriumiga.