Heateo Sihtasutus:
Telliskivi 60a, A3 (3. korrus)
info@heategu.ee
a/a EE782200221022367526

Heateo 7 soovitust tõeliselt maailma muutva algatuse käivitamiseks

Viimases Eesti Kaubandus- ja Tööstuskoja Teatajas võtsime lühidalt kokku meie õppetunnid ja sellest tulenevalt 7 tähtsaimat tähelepanekut uue Eestit parandava algatuse loomise kohta. Uudist Teatajast saad lugeda siit

2012. a suvel pani Heategu koos kahe võimeka eestvedajaga—Kristi Liiva ja Rasmus Raskiga—pead kokku, et teha Eesti koolid kiusamisest vabaks. Kristile ja Rasmusele varem silma jäänud koolikiusamist tõenduspõhiselt ennetav programm Kiusamisvaba Kool (KiVa) on Soomes küll edukaks osutunud , ent sotsiaalselt hooliva põhjamaa programmi rakendamine Eesti haridussüsteemis tundus esmapilgul ebarealistlik. Just praegu, veidi üle aasta hiljem, käivitub ministeeriumite ja teiste abiliste toel 20 Eesti koolis Kiusamisvaba Kooli programm ja pilootuuring, mille raames uuritakse, kui hästi meede meie oludes töötab. Positiivsete tulemuste korral saavad varsti kiusamisvabaks ka teised Eesti koolid.

Nagu kahe võimeka eestvedaja toetamine hea nõu ja käivitamisjõuga aitas luua SA Kiusamise Vastu, on Heategu koos uuendusmeelsete ettevõtete ning partnerite ringiga aidanud käivitada ühiskonda parandavaid algatusi viimased 10 aastat. Sinna hulka on sattunud nii mitmeid edulugusid kui ka ebaõnnestumisi. Olgu te vastutustundliku poolega alles alustav ettevõtja, põnevat meetodit valdav ekspert või ambitsioonikas tudeng, anname sulle edasi 7 meie kõige väärtuslikumat õppetundi.

1. Tööta just sind inspireeriva eesmärgi nimel. Ühiskondlikke väljakutseid ning võimalikke lahendusi on palju ning uue lahenduse elluviimine nõuab ohtralt tööd. Et motivatsiooni jätkuks, tuleb tegeleda eriliselt südamelähedase väljakutsega. Kui kaasalööjate ring on laiem (nt ettevõtte juhtkond või terve töötajaskond), vii läbi mõttepäev, et teile sobivaim suund välja selgitada.

2. Võta probleemi ja võimalike parimate lahenduste kaardistamiseks aega. Sotsiaalprobleemid ja nende põhjuste ahelad on keerulised. Kaardista strateegiaprotsessi käigus olemasolevad lahendused, välispraktika ning vali või mõtle välja kõige tõhusam lahendus.

Märkame aeg-ajalt näiliselt vastutustundlikke ettevõtteid, kes on valinud neile olulise väljakutse, kuid küll emotsionaalselt mõjuva, aga pikemas perspektiivis ebaefektiivse ning seega raiskava lahenduse. Ära ole üks raiskajatest.

3. Ära unusta õppida mujalt. Nii nagu Eestist sai alguse globaalhaardega Let’s Do it World, on meil endil teistelt riikidelt palju õppida. Mitmed mõjukad algatused on võetud üle välismaalt, nagu SA Noored Kooli või SOS Lasteküla Eesti Ühing. Sellisel juhul maksab sarnaselt KiVale pöörata eraldi tähelepanu algatuse kohalikele oludele vastavaks kohandamisele.

4. Kaasa eksperte. Isegi kui tundub, et oled leidnud lahenduse, mis ületab oma leidlikkusega olemasolevaid, küsi nõu akadeemikutelt ülikoolis, praktikutelt tööpõllul jne. Paljudel neist on väärtuslikud teadmised, vajalikud kontaktid ning nad on nõus positiivse muutuse nimel sinuga ühte paati tulema.

5. Leia ja investeeri tugevasse eestvedajasse. Heategu valib algatusi just hea eestvedaja järgi. Algatuse juht ei pea olemas kõikvõimas, aga positiivse ellusuhtumisega ning võimeline arenema ja õppima. Iga hea juht vajab kas oma nõukogu liikmete või meeskonna näol aktiivseid kaasamõtlejaid ning tuge.

6. Räägi enda tehtud tööst teistele. Mõned maailmamuutjad jõuavad avalikkuse ette juhuslikult. Et sinu hea lahenduse saatus ei oleks ühe jutuka inimese kätes või keelel, kirjuta oma ühiskondlikust mõjust ja saavutusest kodulehel, lehes või tule ja räägi meile. Endast rääkides keskendu oma tegevuse tulemusele ja ühiskondlikule mõjule, mitte tegevustele.

7. Teeme koos. Ükski meie loodavatest muutustest ei oleks teoks saanud ilma meie partnerite, vabatahtlike või eestvedajateta. Strateegilise filantroopia reaalsus on muidugi keerulisem kui 7 püha käsku ning seega soovitame tulla meiega rääkima. Kui me just ise sinuga koos sobivat lahendust ei leia, teame kindlasti mõnda head kontakti, kellega koostöös see ellu viia.

Kiusamisvabale Koolile saad kaasa elada Facebooki kaudu: www.facebook.com/Kivaeesti

Kommenteeri