[issuu width=300 height=212 backgroundColor=%23222222 documentId=120629081752-f4da84eb8e65479b8ea75d8de3a7e41e name=uhiskondliku_moju_hindamise_kasiraamat username=heategu unit=px v=2]
Heateo Sihtasutuse kogemus on näidanud, et suur osa kodanikualgatustest toetub oma tegevuse kasulikkust hinnates sisetundele ja usule. Jäetakse uurimata, kas tegevused ikka põhjustavad ühiskonnas soovitud muutust ja seda soovitud ulatuses.
.
Oma ühiskondliku mõju hindamine on iga organisatsioonile oma tegevuse paremaks eesmärgistamiseks ja tõhusamaks muutmiseks hädavajalik. Lisaks pakub mõju hindamine huvi rahastajatele, annetajatele ja ärisektori partneritele, kes vajavad otsuste tegemiseks informatsiooni: millistesse organisatsioonidesse panustamine loob kõige enam ühiskondlikku väärtust.
.
Ka Heateol ei olnud objektiivset töövahendit oma missioonist tuleneva kohustuse täitmiseks: puudus mudel selgitamaks välja ja võrdlemaks suurima potentsiaalse ühiskondliku mõjuga organisatsioone. Sellest tulenevalt töötasime läbi erinevaid teooriaid ja meetodeid, tegime
piloothindamisi ning koostasime nende põhjal ühiskondliku mõju käsiraamatu, mis aitab ka meil endal hinnata enda ja oma toetusportfellis olevate vabaühenduste tegevuse kasulikkust.
.
Käsiraamatu laiemaks eesmärgiks on abistada Eesti kodanikuühendusi oma mõju hindamisel. Materjali osaline või täielik rakendamine aitab tegutseda läbimõeldumalt ja muuta maailma paremaks senisest rohkem. Esimesed kaks peatükki on eelkõige mõeldud mõju hindamise teekonnal oma kõige esimesi samme astuvale kodanikuühendusele. Seevastu kolmas osa
„Mõju hindamise tööriistakast“ pakub tuge ennekõike organisatsioonidele, mis soovivad leida mõtteid juba olemasolevate mõju hindamise tegevuste korrastamiseks, täpsustamiseks ja edasi arendamiseks.
Käsiraamat valmis projekti “Missioonist muutuseni: mõju hindamine ja kasutamine juhtimises ning selle kommunikatsioon” raames. Projekti põhieesmärk oli aidata kaasa kodanikuühenduste tegevuse ühiskondlike ja sotsiaalsete mõjude senisest põhjalikumale hindamisele, mis looks aluse ressursside tulemuslikumaks kasutamiseks. Projektiga soovisime tuua ühiskondliku mõju tõestamise vajalikkuse kodanikuühiskonna huviorbiiti ning näitlikustada laialt kasutamiseks protsessi, kuidas jõuda hindamise vajadusest toimiva mõju hindamise mudelini. Projeti koostööpartneriks oli Poliitikauuringute Keskus Praxis ning projekti rahastas Kodanikuüühiskonna Sihtkapital. Projekti käigus valinud lisamaterjalid ja hindamisraportid on kättesaadavad siin:
.
Käsiraamat valmis ühe väljundina Heateo Sihtasutuse poolt läbi viidud projekti “Missioonist muutuseni: mõju hindamine ja kasutamine juhtimises ning selle kommunikatsioon” raames. Projekti rahastas regionaalministri valitsemisala ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

